Pewnie nie raz słyszałeś już ten termin i być może nawet podejrzewasz się o bycie osobą wysoko wrażliwą. Ten termin pochodzi od angielskiego skrótu HSP, czy Highly Sensitive Person.

Często kojarzymy ją jako osobę, która wykazuje się znacznie większą inteligencją emocjonalną niż reszta ludzi. Ciężko jest nam jednak dokładnie zrozumieć, o co może chodzić, jeśli sami nie znamy takiej osoby.

Umiesz współodczuwać i nigdy nie przechodzisz obojętnie

Osoba wysoko wrażliwa ma niesamowicie mocno rozwiniętą empatię, nie tylko w stosunku do swoich bliskich, ale także zupełnie obcych ludzi, czy nawet zwierząt. Często nie może się też powstrzymać od pomagania innym, kiedy jest potrzebna. To niestety może skutkować tym, że nie będzie stawiać siebie na pierwszym miejscu.

Osoby wysoko wrażliwe współodczuwają, a to oznacza, że jak nikt inny potrafią wczuć się w naszą sytuację, a co ważniejsze, pomóc nam lub zachować się dokładnie tak, jak powinny. Do tego ich znajomi mogą zawsze na nich liczyć, nawet jeśli nikt inny nie jest zainteresowaniem udzieleniem nam pomocy lub wsparciem nas.

Jesteś wysoko wrażliwy na przemoc?

Osoby wysoko wrażliwe nie są w stanie przejść obojętnie obok przemocy. Nie oznacza to jednak, że zawsze na nią reagują, są one bowiem często nieśmiałe i zwyczajnie boją się pomóc w sposób bezpośredni. Nie oznacza to jednak, że nie możemy liczyć na ich wsparcie albo pomoc z wyjścia z przemocowego środowiska.

Osoba wysoko wrażliwa będzie też unikała oglądania filmów czy czytania książek, w których pojawia się motyw brutalnej przemocy lub innego rodzaju gnębienia, lepiej więc odpuścić sobie polecanie im tego typu tytułów. Jej relacje dotyczą nie tylko ludzi, ale także zwierząt, zwłaszcza jeśli jest w stanie się z nimi utożsamić.

Mocne odczuwanie wszystkich emocji?

Osoba wysoko wrażliwa przede wszystkim jest niezwykle podatna na odczuwanie mocnych skutków emocji i silniejsze odczuwanie ich. Przez to są dużo bardziej podatne na depresję czy zapadanie na różnego rodzaju choroby związane z nadwyrężaniem nerwów. Bardzo słabo radzą sobie z agresją wymierzoną w stosunku do nich i ciężko jest się im bronić, a jeśli nawet się to udaje, potem długo to przezywają. Przez ich emocjonalność często nie są brane na poważnie w towarzystwie i uważane są za wyjątkowo wrażliwe i faktycznie tak jest, bo osobę wysoko wrażliwą jest naprawdę łatwo zranić, złamać albo doprowadzić do łez nieodpowiednim słowem, albo gestem.

Jak żyć z osobą wysoko wrażliwą?

Osoby wysoko wrażliwe często potrzebują znacznie mniej czasu, żeby się do kogoś przywiązać, a to oznacza, że tworzą więzi bardzo mocne i szybkie. Są skłonne do częstego mówienia o emocjach, nawet jeśli nie są do końca pewne, czy faktycznie je czują. Kiedy z nimi rozmawiamy, musimy bardzo uważać, żeby ich nie urazić lub zranić. Taki układ może być dla wielu osób ciężki, bo osoby o zwykłej wrażliwości potrzebują przeciętnie więcej czasu, aby rozpocząć rozmowę o emocjach, a osoby wysoko wrażliwe mogą się wręcz tego domagać.

Możemy czuć się wtedy przytłoczeni i oddalać się od drugiej osoby, żeby zachować równowagę w naszej relacji.