Niestety śmierć jest nieuniknionym elementem życia. Odejście bliskiej osoby lub zwierzaka zawsze jest bolesne, szczególnie jeśli spędzaliśmy wspólnie wiele czasu. Odczuwanie wielu skrajnych emocji po tak wielkiej stracie jest całkowicie normalnym elementem procesu leczenia. Są jednak sposoby na to, aby pomóc sobie i najbliższym w tym niezwykle trudnym okresie.

Smutek po stracie

Żałobę najczęściej kojarzymy ze śmiercią bliskiego członka rodziny lub innej kochanej osoby. Jednak takie same emocje związane są także z innymi, równie traumatycznymi wydarzeniami jak rozwód lub zakończenie poważnego związku, poronienie lub nagła utrata stabilności życiowej jak poważna choroba, utrata domu lub pracy.

Niezależnie od źródła żałoby ważne jest zrozumienie procesu jaki ona rozpoczyna. Całkowicie normalne jest odczuwanie przeraźliwego przygnębienia, i smutku który zdaje się nie mijać. Głównym lekarstwem na ten stan jest tak naprawdę czas. Jednym potrzebny będzie miesiąc, dwa; jeszcze kto inny będzie potrzebować lat aby uporać się ze stratą. Każdy bowiem znajduje się w innej sytuacji i ma własny sposób na radzenie sobie z trudnymi emocjami.

Proces żałoby

W procesie żałoby wyróżniamy cztery główne etapy. Szok, protest, dezorganizacja oraz reorganizacja. Pierwszy etap to czas, w którym przeważają napady złości, poczucie bezradności i odrętwienia. Następnie przychodzi moment, w którym niedowierzanie zmienia się w tęsknotę. Myśli skupione są głównie wokół naszej straty. Wiele osób odczuwa ogromną złość, czasem także na zmarłego. Kolejnym etapem jest dezorganizacja, kiedy odczuwane są najsilniej objawy depresyjne. Bardzo często złość i szok zastępuje apatia, poczucie beznadziei i odrzucenia. Bardzo często występuje także uczucie braku realności, jest to sposób w jaki mózg chroni się przed traumatycznymi wydarzeniami. Gdy uporamy się z tym najgorszym etapem, przychodzi w końcu czas reorganizacji. Jest to okres, w którym znajdujemy na nowo piękno i sens życia. Być może nowy cel i marzenia.

Aby jednak dojść do tego wymarzonego spokoju i pogodzenia się z nowym stanem rzeczy należy przejść przez wszystkie etapy. Warto nie zamykać się w tym okresie w samotności. Rozmawianie o naszej stracie pomoże w pogodzeniu się z rzeczywistością. Druga osoba pomoże uporządkować wszystkie myśli w głowie, lub zwyczajnie wysłucha i pocieszy. Jeśli łzy same napływają do oczu, nie ma sensu ich powstrzymywanie. Płacz jest bardzo dobrym sposobem na uwolnienie negatywnych emocji, dobrze jest więc poświęcić pierwszych kilka dni na porządne wypłakanie się.