Poznaj kosmetyki i naturalne sposoby na zmiany pigmentacyjne na twarzy.

Skąd się biorą przebarwienia skórne?

Przebarwienia na twarzy to popularny problem, z którymi zmaga się bardzo wiele kobiet i mężczyzn. Przyczyną mogą być zmiany hormonalne, starzenie się skóry, działanie promieni ultrafioletowych, trądzik, genetyczne predyspozycje, urazy, stany zapalne oraz choroby. Podstawą w walce z nieestetycznymi plamami jest rozpoznanie ich źródła. Najważniejsze, to wykluczenie ewentualnych schorzeń. Najczęstsze problemy zdrowotne, które wywołują przebarwienia, związane są z nieprawidłową pracą wątroby, nerek, nadczynnością tarczycy lub zaburzoną gospodarką glukozowo-insulinową.

W przypadku kobiet po 50 roku życia zmiany pigmentacyjne wynikają przeważnie z działania hormonów. Największa liczba osób dotkniętych przebarwieniami przypada zwykle na wiosnę i lato. Część z nich dotknięta jest alergią na słońce. W wielu przypadkach musimy się liczyć z wystąpieniem reakcji alergicznej w wyniku połączenia ekspozycji na słońce z zastosowaniem leków, ziół, kosmetyków zawierających składniki fotouczulające.

Jakie kosmetyki rozjaśnią przebarwienia na twarzy?

Zacznijmy od tego, że gdy zaobserwujesz u siebie nieestetyczne plamy, do codziennej pielęgnacji powinnaś włączyć krem z filtrem UV. Najlepiej o wartości minimum 30 SPF. Produkt aplikuj każdego ranka, niezależnie od pogody. Nawet jesienią promienie UVA oddziałują na twoją skórę.

W sezonie wiosenno-letnim w walce z przebarwieniami najskuteczniejsze będą kremy z witaminą C, kwasem azelainowym, fitowym, niacynamidem, arbutyną. Kiedy za niwelowanie plam zabierasz się jesienią, możesz sięgnąć po niezwykle skuteczny retinol lub kwas kojowy. Niestety pamiętaj, że oba te składniki wchodzą w reakcję z promieniami słonecznymi, w związku z czym nie powinno się ich stosować latem i zawsze trzeba je nakładać przed aplikacją kremu ochronnego z SPF.

Doskonałą alternatywą dla kremu na przebarwienia będzie silnie działające serum. Jak działa serum z retinolem? Zawarte w produkcie składniki aktywne intensywnie rozjaśniają skórę, ale jednocześnie głęboko ją odżywiają, nawilżają i poprawiają elastyczność.

Domowe metody walki z przebarwieniami

Skuteczną broń do tego starcia znajdziesz również w swojej lodówce i spiżarni.

  • Sok z cytryny – zawarta w nim wit. C wykazuje właściwości rozjaśniające, a antyoksydanty wesprą zwalczanie wolnych rodników.
  • Soda oczyszczona – maseczka z dodatkiem soku z cytryny i miodu to świetna propozycja, która rozjaśni, odżywi i wzmocni skórę.
  • Świeży ogórek – poza wybieleniem zmian skórnych korzystnie wpłynie na napięcie skóry, pomoże wygładzić zmarszczki.
  • Jogurt naturalny lub śmietana – dzięki znajdującemu się w nich kwasowi mlekowemu rozjaśnią naskórek. Możesz je zmieszać z miodem lub oliwą z oliwek.

Przebarwienia słoneczne najczęściej pojawiają się wiosną, gdy słońce dopiero zaczyna swoją intensywną pracę. Jeśli twoja skóra wykazuje tendencję do przebarwień, zwróć uwagę na to, by w tym okresie w twojej diecie i kosmetykach pielęgnacyjnych nie znalazły się substancje światłouczulające, a od pierwszych ciepłych dni sięgaj po krem do twarzy z filtrem UV.