Choć niedoczynność tarczycy jest dość często występującym zaburzeniem tego organu, wiele osób wciąż nie wie na jakie objawy zwracać uwagę. Statystycznie około 5% kobiet i 1% mężczyzn na świecie cierpi z powodu niedoczynności tarczycy. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości i regularna kontrola swojego stanu zdrowia.

Na co zwracać uwagę?

Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy u Polaków jest choroba Hashimoto. Jest to przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Oznacza to, że organizm błędnie atakuje własne przeciwciała, powodując tym samym stan zapalny. Jest to choroba bardzo często występująca u wielu członków jednej rodziny. Dlatego szczególnie ważne jest zwracanie uwagi na objawy zarówno swoje jak i najbliższych.

Jednym z pierwszych objawów jakie zwracają uwagę, szczególnie u kobiet są problemy z wypadaniem włosów. Przerzedzająca się fryzura może myć jednym z sygnałów, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Niekoniecznie muszą to być zaburzenia tarczycowe, jednak zawsze w razie wątpliwości udać się do lekarza po skierowanie na badanie krwi.

Innymi symptomami chorej tarczycy są także problemy z nastrojem, wzmożona senność i nadmierne zmęczenie. Ciągłe poczucie zimna i marznięcie, niskie ciśnienie oraz sucha skóra mogą być spowodowane właśnie niewłaściwie działającą tarczycą.

Jak działać?

Jeśli zauważycie u siebie lub bliskiej osoby niepokojące objawy- przede wszystkim należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Wystawi on skierowanie na badanie krwi, które sprawdzą poziomy TSH w organizmie. W razie niewłaściwych wyników, kolejnym krokiem jest wykonanie USG tarczycy. Dzięki temu lekarz będzie w stanie określić powód niedoczynności.

Po wykonaniu potrzebnych badań i diagnozie lekarz wprowadzi odpowiednie leczenie. Jest one możliwe dzięki regularnemu przyjmowaniu hormonów i przeprowadzaniu kontrolnych badań krwi.