Moda damska sięga często po inspiracje z wcześniejszych okresów. W ostatnich sezonach pojawiły się stylizacje na wzór tych z lat 80-tych.

Wtedy na polskich ulicach królowały ubiory oparte na kształcie odwróconego trójkąta. Szeroka góra podkreślona poduszkami na ramionach i wąski dół. Z perspektywy późniejszych lat wydawało się to nieco groteskowe. Obecnie ubrania w stylu lat 80-tych znowu zagościły w sklepach sieciowych i butikach.

Co nosiło się w Polsce w czasach PRL-u?

Ten smutny okres nie sprzyjał produkcji atrakcyjnych kreacji. Dominowały powielane wzory projektowane w dużych seriach. Dlatego Polki dla kontrastu zagustowały w kolorowych, nawet nieco kiczowatych stylizacjach. Inspiracją były kostiumy bohaterek amerykańskiego serialu Dynastia emitowanego na antenie TVP. Według tych wzorców kobiety szyły sobie bluzki z bufiastymi rękawami, poszerzały żakiety i dokładały poduszki na ramionach. Zakładały kolorowe dodatki, duże klipsy i masywne naszyjniki lub korale.

Modne były też sukienki wykończone koronkami. Na wieczór długie suknie z mocno  lśniących tkanin. W modzie damskiej pojawiła się tendencja do stylu fitness. Kolorowe dresy i opaski na włosach, wąskie błyszczące spodnie i getry.

Poczytaj o różnych trendach modowych w portalu https://zmyslowo.pl/.

Wracają trendy modowe z lat 80-tych

W naszym kraju najczęściej samozwańczymi dyktatorami mody są celebryci. Na estradach koncertowych można zobaczyć wokalistki w obszernych uniformach z mocno szerokimi ramionami. Zakładają też bluzy z falbanami lub o kroju nietoperza. Wygląda na to, że trendy modowe z lat 80-tych przeżywają swój renesans.

Podstawą ówczesnych stylizacji były dżinsy. Znowu modne są w podobnym fasonie; szerokie w biodrach, z wysokim stanem i wąskimi nogawkami. Na topie były też skórzane kurtki motocyklowe, które są chętnie noszone także dziś.

Mody nie można traktować zbyt serio. Trzeba się nią bawić wykorzystując własną kreatywność. Wzory z lat 80-tych są do tego doskonałą okazją.