Techniki relaksacyjne to coś, co warto wypróbować, jeżeli jest się nadmiernie zestresowanym bądź przepracowanym.

Wśród nich na szczególną uwagę zasługują trening Schultza oraz metoda progresywnej relaksacji Jacobsona. Warto także spróbować liczenia wstecz oraz techniki relaksacyjnej wykorzystującej dobry wpływ zapachów na ludzki organizm.

Trening Schultza i progresywna relaksacja Jacobsona

Trening Schultza polega na relaksowania ciała, do którego dochodzi na skutek rozluźniania poszczególnych mięśni. Składa się z kilku faz, które obejmują między innymi koncentrację na organizmie oraz regulowanie go. Ta technika relaksacyjna polecana jest między innymi osobom zmagającym się z nadpobudliwością emocjonalną.

Warto także zwrócić uwagę na progresywną relaksację Jacobsona. Polega ona na świadomym spinaniu mięśni, a następnie na ich celowym rozluźnianiu. Zarówno trening Schultza, jak i relaksację Jacobsona, najlepiej jest przeprowadzać przy specjalistycznych nagraniach.

Liczenie wstecz i aromaterapia

Bardzo prostą, a więc doskonałą dla osób początkujących techniką relaksacyjną jest liczenie wstecz. Wystarczy usiąść lub wygodnie się położyć, a następnie liczyć w głowie od stu do jednego. Każda liczba powinna być wizualizowana. Najlepiej, jeśli będzie ona miała jakiś relaksujący kolor, na przykład zielony.

Metoda ta pozwala na skupienie się na „tu i teraz” oraz na natychmiastowe uspokojenie się. Warto skorzystać także z aromaterapii. W tym celu wystarczy zapalić świecę o relaksującym zapachu i rozsiąść się wygodnie wpatrując się w jej płomień. Należy robić to przez kilkanaście minut, próbując zwizualizować sobie poszczególne nuty zapachowe.

źródło: www.niecodzienne.pl – portal o zdrowym trybie życia, zdrowym odżywianiu i relaksie