Stres jest częścią życia i może być zdrowy, ale zbyt duży stres może prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym, chorób serca i innych problemów zdrowotnych.

Radzenie sobie ze stresem nie zawsze jest łatwe — i nie jest to coś, co każdemu przychodzi naturalnie. Zebraliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci znaleźć ulgę od stresu, abyś mógł poczuć się zrelaksowany i gotowy na wszystko, co życie rzuci Ci w drogę!

Sposoby na stres – wypróbuj aromaterapię

Aromaterapia to wykorzystanie naturalnych aromatycznych surowców roślinnych w celu poprawy zdrowia i samopoczucia. Olejki eteryczne mogą być stosowane na wiele sposobów w celu zmniejszenia stresu, w tym:

 • Używanie dyfuzora
 • Palenie świec
 • Stosowanie zapachowego balsamu lub mydła
 • Używanie pachnących poduszek, ręczników i szmatek do prania

Zrób coś, co sprawia Ci przyjemność

Spróbuj nowej aktywności, np. naucz się medytować lub zacznij uprawiać jogę. Na przykład, jeśli od lat nie wybrałeś się na przejażdżkę rowerową z przyjaciółmi, zaplanuj ją w ten weekend! Jeśli chcesz spróbować czegoś nowego, ale nie jesteś pewien, od czego zacząć, zapytaj znajomych o rekomendacje lub poszukaj w Internecie zajęć w swojej okolicy. Możesz również dołączyć do grupy ćwiczeniowej na siłowni lub nawet stać się częścią klubu książki w pracy – lub nawet po prostu zobowiązać się do dzwonienia do dwóch swoich najlepszych przyjaciół co tydzień tylko po to, aby nadrobić zaległości!

Spędzaj czas z rodziną i/lub przyjaciółmi (lub z jednym i drugim). Może to być wszystko, od wspólnego obiadu raz w tygodniu, podczas którego nikt nie mówi o pracy (może zamiast tego rozmawiać o filmach) lub wspólnego wyjazdu na wakacje (jeśli nie jest to teraz możliwe).

Jeśli pieniądze są teraz ograniczone, to rozważcie robienie takich rzeczy jak wspólne oglądanie filmów zamiast wychodzenia gdzieś na miasto; wspólne gotowanie posiłków; granie w gry planszowe; itp. które nie kosztują nic poza czasem spędzonym ze sobą.

W portalu schudniemy.pl przeczytasz na temat załamania nerwowego.

Rzuć palenie i unikaj biernego palenia

Jeśli jesteś palaczem, rzuć teraz palenie. Badania pokazują, że palenie jest jedną z najbardziej stresujących czynności, a także może powodować choroby serca i raka płuc. Bierne palenie jest również szkodliwe dla Ciebie, ponieważ zawiera ponad 7000 substancji chemicznych i 50 substancji powodujących raka, takich jak benzen, formaldehyd i arsen.

Bierne palenie może zaszkodzić Twoim dzieciom — nawet jeśli nigdy nie są narażone na bezpośredni kontakt z dymem tytoniowym. Dzieci mieszkające z osobami palącymi mają więcej chorób układu oddechowego niż dzieci mieszkające w domach, gdzie nikt nie pali lub gdzie tylko dorośli palą na zewnątrz (CDC).

Dobra wiadomość jest taka, że rzucenie palenia jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać! Niektórym osobom może zająć trochę czasu całkowite zerwanie z nałogiem, ale nie przestawajcie!

Wysypiaj się – czemu to takie ważne w procesie radzenia sobie ze stresem?

 • Sen jest niezwykle ważny. Pomaga organizmowi odzyskać siły i naładować się.
 • Przeciętna osoba potrzebuje 7-8 godzin snu każdej nocy, ale różni się to od osoby do osoby. Chociaż jasne jest, że uzyskanie wystarczającej ilości snu jest ważne, istnieje wiele sposobów, aby uzyskać więcej jakościowego odpoczynku, jak również! Oto kilka wskazówek:
  • Ogranicz czas ekranowy przed snem (TV/komputer);
  • Nie jeść tuż przed snem;
  • Ćwicz regularnie (to może pomóc Ci zasnąć szybciej).