Retinol jest jednym z najczęściej używanych składników stosowanych do pielęgnacji cery. Jest szczególnie ceniony za pomoc w normowaniu cery trądzikowej, oraz za jego działanie przeciwzmarszczkowe. Stosowanie retinolu może mieć zbawienne działanie na naszą cerę, warto jednak przygotować się zanim zaczniemy go stosować.

Czym właściwie jest retinol?

Najprościej mówiąc, retinol jest uzyskaną syntetycznie pochodną witaminy A. Ma on najsilniejsze i najaktywniejsze działanie, dlatego też jest tak chętnie stosowany w kosmetyce. Jednak na codzień spotykamy się z jego naturalną formą. Retinol występuje między innymi w jajkach czy marchwi.

Nasze organizmy posiadają własne zasoby retinolu, jednak z czasem umiejętność jego produkcji zanika. Efekty widać gołym okiem, substancja ta jest bowiem odpowiedzialna za syntezowanie kolagenu i przyspieszaniu produkcji komórek. Dlatego jego niedobór powoduje zmarszczki, szarzenie cery oraz jej wiotczenie.

Jak stosować?

Do wyboru mamy całą gamę kremów wzbogaconych retinolem, lub czysty retinol w formie serum. Jeśli zdecydujemy się na tą drugą opcję uzyskamy najbardziej efektowne rezultaty. W tym przypadku, należy szczególnie pamiętać o zasadach wprowadzania oraz stosowaniu w ciągu dnia mocnego kremu z filtrem SPF.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stężenie retinolu w wybieranym kosmetyku. Na początek najlepiej wybrać najmniejsze, 0,25% do maksymalnie 1%. Pierwsze użycia mogą powodować zaczerwienienia czy intensywniejsze złuszczanie się skóry- jest to całkowicie normalne. Jednak aby nie podrażnić zbytnio cery, najlepiej zacząć od stosowania serum raz w tygodniu. Z czasem zwiększać częstotliwość do 2-3 razy w tygodniu aż do codziennego stosowania.

Kolejnym ważnym elementem kuracji retinolem jest odpowiednie jego nakładanie. Skóra powinna być dobrze oczyszczona i sucha. Nakładanie czystej postaci retinolu na mokrą skórę może powodować podrażnienia. Retinol zawsze stosujemy wieczorem, a rano pamiętamy o koniecznym stosowaniu kremu z filtrem.