Czy chcielibyście powrócić do swojej przygody z ćwiczeniami, lecz nie możecie znaleść czasu? A może w budżecie domowym nie możecie znaleść miejsca na karnet na siłownię? Na szczęście mamy dla Was idealne rozwiązanie. Do treningu HIIT nie będziecie potrzebować ani wiele czasu, ani żadnych sprzętów z siłowni!

Czym jest trening HIIT?

Hight Intensity Interval Training- czyli interwałowy trening o wysokiej intensywności. Charakteryzuje się on przede wszystkim krótszym niż przeciętne treningi długością. Jest on jednak bardziej intensywny, dzięki czemu nawet kilka minut ćwiczeń może przynieść zadowalające efekty.

Każdy trening składa się z krótkich cykli różnych ćwiczeń aerobowych. Każde należy wykonywać na 100% swoich możliwości. Pomiędzy każdym cyklem można pozwolić sobie na bardzo krótką przerwę- na przykład na na pół minuty intensywnych ćwiczeń, pół minuty przerwy.

Jak trenować?

Przed rozpoczęciem treningów HIIT ważne jest jednak aby pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim nie jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które zupełnie nie mają kondycji. Warto więc rozpocząć swoją przygodę z fitnessem od spacerowania, więcej na tem temat pisałam w artykule „Dlaczego warto chodzić na spacery?”.

Zanim rozpocznie się właściwy trening, konieczne jest odpowiednie rozgrzanie mięśni. Inaczej przystępując prosto do intensywnych ćwiczeń bardzo łatwo możemy nabawić się kontuzji i wszelkiego rodzaju urazów. Na zakończenie sesji warto poświęcić kilka minut na rozciąganie, które pomoże zmęczonym mięśniom. Oprócz rozluźnienie streaching zapobiega także powstawaniu zakwasów.

Treningów nie należy wykonywać codziennie, najbardziej optymalna częstotliwość to około trzy razy w tygodniu. Conajmniej 48 godzin odstępu pomiędzy ćwiczeniami dadzą mięśniom odpowiednią ilość czasu na regenerację. Codzienne treningu mogą być bowiem łatwym sposobem na nieprzyjemną kontuzję.