Wiele osób żyje w codziennym stresie szukając sposobów na szybkie rozładowanie napięcia. Niektórym pomagają ćwiczenia, spacery lub czytanie książek. Przydatne bywają także ziołowe herbatki i tabletki na uspokojenie. Co jeśli jest jeszcze jeden, niezwykle skuteczny sposób, który szczególnie pomoże przy spokojnym zasypianiu?

Kolorowe szumy

Z artykułu „Biały szum sposobem na naturalny sen?” Na portalu szkrab.pl dowiecie się jakie są zalety białego szumu. Jest on szczególnie popularny ze względu na swoje właściwości usypiające szczególnie dla małych dzieci. Jednak nie tylko maluchy mogą korzystać z korzyści płynących ze słuchania konkretnych dźwięków.

W powszechnej klasyfikacji wyróżniamy trzy rodzaje szumów: biały, różowy i czerwony- bardzo często nazywany także szumem brązowym. Pierwsze dwa rodzaje, czyli biały i różowy na ucho nie różnią się od siebie znacząco, w teorii zaledwie decybelami. Oba są bardzo przydatne przy leczeniu bezsenności. Niektórzy badacze twierdzą, że biały hałas pomaga w samym zasypianiu, zaś różowe mają pozytywny wpływ na podtrzymywanie snu.

Brązowy szum jest najczęściej stosowany przez osoby z ADHD, lękami oraz potrzebującymi relaksu. Od pozostałych dwóch wyróżnia go znacznie wyższy poziom decybeli. Dla porównania różowy szum w naturze wydają z siebie niewzburzone fale morskie, lub delikatny deszcz. Hałas brązowy znajdziemy za to w dźwięku intensywnego deszczu lub wodospadu praz dźwięku grzmotu.

Jak stosować?

Ogromną zaletą stosowania szumów jest fakt, że nie musimy kupować żadnych specjalistycznych urządzeń. W internecie można znaleść wiele składanek z różnymi rodzajami dźwięków, dzięki czemu bez problemu można znaleść coś dla siebie.

Idealnie dobrana playlista w połączeniu z dobrymi słuchawkami wygłuszającymi dźwięki z zewnątrz mogą zagwarantować naprawdę relaksujący wieczór. Warto więc spróbować, czy podczas relaksu przed snem czy w chwili wolnej w ciągu dnia. Być może okaże się, że jest to naturalny sposób, który pomoże wyciszyć myśli i przywrócić równowagę.