Połączenie życia zawodowego, prowadzenia domu i dbania o swoje zdrowie najczęściej nie jest łatwe. Większość osób po powrocie z pracy myśli raczej o relaksie, niż o wycieczce na siłownię. Jednak zachowanie dobrej kondycji wcale nie musi polegać na wielu godzinach spędzonych na ćwiczeniach kardio czy podnoszeniu ciężarów. Jeśli ciekawi Was w jaki sposób zwykłe chodzenie może poprawić kondycję, zapraszamy do dalszej lektury.
Rekomendowana ilośc aktywności
Przeciętny zdrowy człowiek powinien wykonywać około 75 minut ćwiczeń aerobowych, lub jeśli są to lżejsze ćwiczenia- 150 minut tygodniowo. Możemy więc spokojnie założyć, że codziennie powinniśmy zaplanować sobie 30 minut dla aktywności sportowej. Dla tych szczególnie zajętych mam jednak dobrą informację. Spokojnie można podzielić sobie ćwiczenia na mniejsze segmenty. Nawet trzy 10-minutowe spacery w przerwie od pracy wystarczą, aby wypełnić swoje dzienne zapotrzebowanie na ruch.
Oprócz liczenia czasu, szczególnie jeśli mówimy o spacerowaniu bardzo dobrą metodą śledzenia ruchu jest liczenie kroków. Większość smartfonów posiada opcję krokomierza, warto więc zobaczyć ile tak naprawdę wykonujemy kroków dziennie. Wynik poniżej 5000 sugeruje siedzący tryb życia, jest to tak naprawdę absolutne minimum jakie powinniśmy dziennie wychodzić. Niska aktywność mieści się w granicy od 5000 do 7500 kroków dziennie. Jest to zdecydowanie lepszy wynik niż siedzący tryb życia, jednak mogło być zdecydowanie lepiej.
Wynik w przedziale od 7500 do 10000 kroków dziennie jest całkiem dobrym wynikiem, który pozwoli nam zauważyć pozytywne zmiany. Jednak jeśli naszym celem jest prowadzenie aktywnego trybu życia, zalecane jest wychodzenie ponad 10000 kroków każdego dnia.
Dlaczego warto?
Przede wszystkim dla własnego zdrowia, nie tylko fizycznego ale też psychicznego. Badania naukowe wykazują, że regularne spacery wspomagają produkcję hormonów szczęścia. Cały układ nerwowy zostaje przeprogramowany, dzięki czemu spada poziom stresu i złości. Kolejną korzyścią jest oczywiście oderwanie się od rutyny codziennego dnia, oraz naturalna suplementacja witaminy D.
Chodzenie wpływa także na poprawę działania insuliny w organizmie. Efekt ten można najłatwiej zauważyć w talii. Z czasem i kolejnymi regularnymi spacerami zmniejsza się ilość tłuszczu brzusznego. Oprócz tego metabolizm zostanie pobudzony, a mięśnie dzięki regularnemu używaniu nie będą zanikać. Dlatego jest to rodzaj aktywności idealny dla każdej grupy wiekowej, także dla seniorów i matek z małymi dziećmi.