15 kwietnia 1452 roku, równo 570 lat temu przyszedł na świat jeden z najznakomitszych uczonych w historii świata. Na czym właściwie polegał geniusz Leonarda da Vinci?

Prawdziwy człowiek renesansu

Leonardo di ser Piero da Vinci był żywym uosobieniem archetypu człowieka renesansu. Zapisał się w historii jako najwszechstronniejszy człowiek oraz jeden z najznakomitszych malarzy. Był on przede wszystkim właśnie malarzem, rzeźbiarzem i architektem. Posiadał on jednak ogromną wiedzę w zakresie inżynierii, matematyki, anatomii, geologii, fizyki, muzyki oraz literatury.

Zdecydowanie wyprzedzał swoim geniuszem czasy, w których się urodził. Wśród jego zapisek możemy znaleść projekty i szkice takich maszyn jak śmigłowiec czy czołg. Opracowywał on również statki z wzmocnioną budową. Wiele z jego pomysłów zwyczajnie nie mogło zostać zrealizowanych przy ówczesnej technologii.

Jednak na szczęście wiele z projektów i opracowań zachowało się i z biegiem czasu kolejne pokolenia sięgały po wiedzę pozostawioną przez wielkiego twórcę. Do dziś dzień zachowało się 7000 stron notatek Leonarda. To jemu zawdzięczamy mniej używane z codziennym życiu wynalazki przykład zautomatyzowane nawijarki do szpul. Ale także te niezwykle ważne jak rozwój wiedzy medycznej i anatomii.