Co jakiś czas do mediów wraca dyskusja o tym, że duża różnica w związku powinna być społecznie akceptowana. O ile wszyscy przyzwyczaili się już, że młode kobiety o starsi od nich mężczyźni są coraz częściej spotykani, o tyle mniejszą akceptacją cieszą się na przykład starsze kobiety spotykające się z młodymi mężczyznami.

Ostrzeganie przed takimi związkami może być nie na miejscu, ale czasami ma wiele sensu.

Różne oczekiwania, marzenia, potrzeby

Osoby będące w związku mają przeważnie wobec relacji swoje oczekiwania, które kształtują się na podstawie własnych doświadczeń, ale także wieku czy możliwości. Im starsza jest jedna osoba, tym mocniej będzie widać różnice w postrzeganiu celu i potrzeb.

Jeśli różnice wieku będzie duża, wiele rzeczy będzie dla pary nieosiągalne, na przykład zajmowanie się dziećmi w równym stopniu albo spędzanie czasu na podobnych aktywnościach i czerpanie z nich takiej samej przyjemności. Nie zawsze będzie to stanowiło nieposkramialny problem, ale warto pamiętać o tym, że taka sytuacja może się wydarzyć i że będzie ona denerwująca.

Ciężko jest schować dumę do kieszeni

Osoby starsze często nie są w stanie zaakceptować, że ich młodszy partner może być im równy. Wiąże się to przede wszystkim z naszym kulturowym przekonaniem, że starsi są bardziej doświadczeni, należy im się więcej szacunku i powinno się iść im na rękę.

W związku nie ma na to miejsca, szczególnie jeśli ma on opierać się na wzajemnym szanowaniu i respektowaniu swoich potrzeb. Może się jednak zdarzyć tak, że starszy partner będzie oczekiwał od młodszego pełnego podporządkowania się albo będzie cały czas podważał jego autorytet i wiedzę, mimo że sam nie jest od niego lepszy w konkretnych dziedzinach.

Najważniejsze jest dopasowanie do siebie

W każdej relacji najważniejsze jest zaufanie i dopasowanie. Są osoby, które bez problemu będą dzielić życie z kimś kilkadziesiąt lat starszym czy młodszym, a są też takie, dla których taka różnica będzie nie do zniesiona. Nie należy działać wbrew sobie i jeśli już teraz ktoś czuje, że dana relacja nie daje mu tego, czego szuka, to nie powinien w niej tkwić tylko po to, żeby udowodnić otoczeniu, że jednak da sobie ze wszystkim radę.

Związki są po to, żeby się nimi cieszyć, bez względu na to, z kim się je tworzy. Jeśli różnica wieku nie przeszkadza partnerom, to powinni dać sobie szansę, bez względu na krytyczne spojrzenia krewnych.