Zanoszenie się płaczem nie jest typową reakcją organizmu. Często ma to uwarunkowania genetyczne. Na co dzień płacz dziecka służy do komunikacji. Jest to sygnał dla rodzica, że maleństwo czegoś potrzebuje. Niemowlęta oraz małe dzieci, kiedy są niezadowolone, głodne, boją się albo czują niepokój, gdy coś je boli zaczynają płakać.

W wyniku bardzo silnych emocji zdarza się, że dziecko wręcz zanosi się płaczem. Tak intensywny płacz czasami powoduje bezdech, a niedotlenienie skutkuje utratą przytomności. Ten widok może zaskoczyć rodzica. Dziecko robi się sine, następuje obniżenie napięcia mięśniowego. Mogą wystąpić również napady drgawek. Jest to bezdech afektywny. Dziecku przede wszystkim należy zapewnić bezpieczeństwo.

Jak zareagować, gdy wystąpi bezdech?

Przede wszystkim ważne jest, aby zachować spokój. Dziecko wyczuwa również nasze emocje, zatem panika nie jest wskazana. Krótkotrwały bezdech, który trwa krócej niż 15 sekund, nie wymaga interwencji, natomiast jeśli sytuacja trwa dłużej, działanie dorosłego musi być zdecydowane.

Należy spróbować uspokoić dziecko. Jak to zrobić? Można mocno dmuchnąć w twarz, spryskać twarz wodą, wołać dziecko po imieniu, lub spróbować odwrócić jego uwagę śpiewając piosenkę. Jeśli jednak nic z proponowanych rozwiązań nie pomogło i dziecko wciąż nie oddycha, należy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a do czasu przyjazdu pogotowia przystąpić do resuscytacji. W przypadku małych dzieci najpierw trzeba wykonać 5 wdechów ratowniczych, następnie 30 uciśnięć klatki piersiowej.

Bezdech u dziecka często ustępuje samoistnie, czasem trzeba podjąć konkretne działania, aby uspokoić dziecko i przywrócić mu oddech. Najważniejsze to zachować spokój i nie panikować. Często wystarczy chwilkę poczekać, aż oddech sam wróci, ale zdarza się, że należy działać szybko i zdecydowanie.

Porady dotyczące opieki i wychowania dziecka znajdziesz również w portalu https://parent.pl/.